Стъклопакети
Структурни стъклопакети

Енергоспестяващи стъклопакети

Слънцезащитни стъклопакети

Комбинирани стъклопакети

Шумоизолационни стъклопакети

Обикновени стъклопакети

Конструкция на стъклопакета:
Стъклопакетът представлява съвременен вариант на двойното остъкляване, при което два или повече листа стъкло, разделени един спрямо друг от въздушна междина, са обединени в общ херметичен модул подходящ за вграждане. Така изработен стъклопакетът се явява като строителен елемент. Предназначен е основно за външното остъкляване, но може да се използва и в интериора.
За да се осигури сух въздух в пространството между стъклата, дистанциониращата рамка се пълни с абсорбиращо вещество. Рамката се залепва към стъклата двустранно с бутил, който се явява като първа бариера против преминаване на водни пари. Като втора бариера се използва еластично винилово уплътнение с полисулфид, полиуретан, силикон или хотмелт.
Материалите, използвани за изработка на стъклопакети трабва да имат достатъчна механична здравина, устойчивост на UV светлина, дифузия на газове и влага, мразо- и топлоустойчивост.
Технологично оборудване:
За да се осигури оптималното уплътнение на стъклопакета и по този начин високо качество и гаранция на продукта в модерното производство е необходимо да се използва автоматично оборудване с прецизна точност. В края на 2005 г. Бул-Ит Глас ООД пуска в експлоатация нов, модерен цех за производство на стъклопакети.
Фирмата разполага с поточна линия за сглобяване и промишлен робот за вторична херметизация от световния лидер в бранша Lisec, Австрия. Модерната техника позволява качественото производство на широка гама изделия в най-кратък срок и на конкурентни цени.
Критерии за избор на стъклопакет:
Разнообразието на произвежданите стъкла е много голямо и това може да обърка неподготвения потребител. За правилна ориентация в това многообразие първо е необходима точна представа за това при какви условия ще се експлоатира един стъклопакет. По-важните критерии за избор на остъкляване са:
- предназначението на сградата
- климатичните условия на района, в които ще се строи сградата
- ориентацията на фасадите спрямо слънцето и преобладаващите ветрове
- позицията на инвеститора или собственика по въпроса за бъдещите разходи за отопление и охлаждане
- възможността и желанието за първоначална инвестиция
Светлинни, топлинни и шумоизолационни характеристики:
Светлинни характеристики:
- LT (light transmission) - светлопропускливост, т.е. процентът от слънчева светлина, която преминава през стъклопакета
- LR (light reflection) - светлоотражение, т.е. процентът от светлина, която се отразява от външното стъкло на стъклопакета и не се пропуска в помещението
- UVT (ultraviolet transmission) - пропускливост на ултравиолетови лъчи измерена в проценти.
Топлинни характеристики:
- ЕА (energy absorption) - процентното съдържание на енергия (топлина), което стъклото/стъклопакетът поглъща в масата си.
- ЕR (energy reflection) - процентното количество енергия (топлина) от целия спектър на лъчение, което се отразява от стъклото/стъклопакета.
- SF (solar factor) - соларен фактор, който изразява в проценти общото количество топлина, което е било пропуснато от стъклопакета в помещението.
- U [W/m2.K] - коефициент на топлопредаване. Колкото е по-ниска стойността на коефициента на топлопредаване U, толкова по-добра е топлоизолацията, осигурена от даден материал.
Шумоизолационни характеристики:
- Rw dB - коефициент на щумоизолация измерен в децибели.
Приема стойности в рамките на 25 за обикновено остъкляване, 30 за обикновени стъколпакети с дебелина от минимум 20мм, 35 за еднокамерни стъклопакети с по-голяма дебелина, 40-45 за двукамерни стъклопакети, над 50 за нестандартни конструкции. - Подтискане на шума в % - спомагателни данни в сравнение с обикновено остъкляване без шумоизолационни качества.